Новини та заяви
В Бучі стартувала система роздільного збирання відходів упаковки
В Бучанській міській громаді презентували систему роздільного збирання відходів упаковки.
Захід відбувся у стінах Бучанська міська рада за участі міського голови Анатолія Федорука, голови правління УКРПЕК Володимира Слабого, та засновника Спеціалізованого Екологічного підприємства “Рада” Петра Семка.
Роздільне збирання – це стандартний підхід до управління відходами в країнах ЄС. Він уможливлює рециклінг, тобто повторне використання матеріалів, з яких зроблена упаковка. Така система сприяє мінімізації забруднення довкілля й дозволяє економніше використовувати природні ресурси.
Роздільне збирання відходів упаковки є важливим елементом концепції розширеної відповідальності виробника (РВВ), яка невдовзі має бути запроваджена в нашій країні, згідно з вимогами Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Нагадаємо, що на розгляді Верховної Ради зараз перебуває законопроєкт «Про упаковку та відходи упаковки», який передбачає реалізацію відповідної реформи.
Пілотний проєкт в Бучі покликаний продемонструвати ефективність в українських умовах європейських норм і практик управління відходами упаковки, які повинні стати основою для майбутнього закону. Загалом в Бучанській міській громаді встановлено вже 198 контейнерів для роздільного збирання відходів упаковки на 93 майданчиках. Також створена система вивозу, сортування і передачі відходів на вітчизняні підприємства переробки, які використовують їх як цінний ресурс для виробництва нової продукції.
Фінансування проєкту повністю взяли на себе компанії-члени Українська Пакувально-Екологічна Коаліція (УКРПЕК) – відомі виробники упаковки та товарів в упаковці (ПРАТ «АБІНБЕВ ЕФЕС УКРАЇНА», ТОВ «Данон Дніпро», ПРАТ «Eлопак-Фастів», Карлсберг Україна, ТОВ «КЕНПАК УКРАЇНА», ІП «Кока-Колa Беверіджиз Україна Лтд.», ТОВ «Нестле Україна», ТОВ «Сандора» (PepsiCo Україна), ТОВ «Тетра Пак», ТОВ «Проктер Енд Гембл Україна»).
Водночас, за словами голови правління УКРПЕК Володимира Слабого, організатори не збираються зупинятися на досягнутому. «Ми прагнемо розвивати інфраструктуру роздільного збирання відходів упаковки в Бучі. До кінця року сподіваємося довести кількість контейнерів до 400. Це залежить, зокрема, й від того, наскільки активно бучанці будуть їх заповнювати. Велике значення має інформаційно-просвітницька робота. Щоб побудувати ефективну комунікацію з населенням, ми звертаємося до ОСББ, шкіл, поширюємо друковані матеріали, плануємо брати участь в масових заходах, які відбуваються в місті. Також нашою метою є збільшення кількості компаній-партнерів і залучення додаткових інвестицій. Буча – це успішний кейс, який доводить доцільність впровадження європейських норм управління відходами у вітчизняне законодавство», – наголошує Володимир Слабий.
Згідно з дослідженням, кожен з 72 тис. жителів Бучанської громади щороку продукує в середньому 250 кілограмів побутових відходів. З них до 30 % (по вазі) і до 50-55 % (по об’єму) – це відходи упаковки. Отже, якщо бучанці активно підтримають ініціативу, половина всіх побутових відходів уникне дороги на звалище й буде використана як вторинна сировина.
Як зізнається міський голова Бучі Анатолій Федорук, проєкт роздільного збирання і переробки відходів упаковки є для громади справжнім «подарунком». «Нашою метою є комплексний підхід до управління всіма твердими побутовими відходами й відходи упаковки – важливий кроку у цьому напрямку. Переконаний, що Буча має стати прикладом цивілізованого управління відходами. Крім того, на Київщині існує дефіцит полігонів для захоронення відходів – подекуди їх доводиться везти і 50, і навіть 100 км. Отже, сортування і рециклінг є нашими пріоритетами. Як член правління Асоціації міст України я планую ініціювати обговорення представниками місцевого самоврядування законопроєкту «Про упаковку та відходи упаковки». Переконаний, що його якнайшвидше ухвалення парламентом відповідає інтересам всіх сторін. Ми маємо знайти компромісне рішення, яке задовольнить і виробників, і підприємства, які займаються переробкою, і місцеве самоврядування», – вважає Анатолій Федорук.
Після завершення презентації учасники заходу відвідали сортувальну лінію Спеціального екологічного підприємства «Рада», яка знаходиться в Бучі і на якій відходи упаковки досортовують і готують для подальшої переробки.