Новини та заяви

Пілотний проєкт «ЕкоГромада»

У 2024 році УКРПЕК подвоїла обсяги роздільного збирання відходів в рамках пілотного проєкту «ЕкоГромада»

Пілотний проєкт УКРПЕК минулого року продемонстрував значний прогрес. Місячний обсяг зібраних відходів упаковки вдалося збільшити майже удвічі. Загалом за рік зібрано 1 084 тонни ресурсоцінних матеріалів.

Ініціатива УКРПЕК з роздільного збирання, сортування та рециклінгу відходів упаковки згідно з європейською моделлю розширеної відповідальності виробника (РВВ) вперше стартувала у 2017 році у місті Вишгород. Ключовою метою пілотного проєкту «ЕкоГромада» було перевірити можливість впровадження найкращих європейських практик управління відходами в умовах України. Зокрема, йшлося про те, щоб відпрацювати механізми взаємодії між усіма учасниками моделі РВВ, визначити необхідний рівень фінансування, проаналізувати ефективність комунікації з населенням та дослідити морфологічний склад відходів.

Вже зараз можна сказати, що обрані підходи й методики довели свою ефективність. 2024 рік став справді «проривним» для пілотного проєкту. Ініціатива розширилася на Бучанську, Ірпінську, Гостомельську і Коцюбинську територіальні громади Київської області.

Місячний обсяг зібраних відходів упаковки вдалося збільшити майже удвічі: з 67 тонн у січні 2024 року – до 126 тонн у січні 2025 року.
Загалом у 2024 році в рамках проєкту зібрали 1 084 тонни відходів упаковки. Інфраструктурою роздільного збирання та сортування нині охоплено понад 200 тис. жителів громад Київщини. Цього вдалося досягнути, зокрема, завдяки встановленню понад тисячі спеціальних контейнерів об’ємом 2,5 м3 кожен.

Зібрані відходи досортовуються на сортувальній станції у Бучі. Їх розділяють на 13 фракцій: склобій, три види макулатури, алюміній, жерсть, ПЕТ-пляшки, змішану плівку, тару від мийних засобів, пінопласт тощо. Згодом ресурсоцінні матеріали надходять на переробні підприємства. Завдяки пілотному проєкту вони не потрапляють на сміттєві полігони, а повертаються в економічний обіг, сприяючи збереженню природних ресурсів.

Крім того, протягом минулого року УКРПЕК працювала над подальшим вдосконаленням логістики (маршрутів, графіків вивезення тощо), а також поглиблювала взаємодію з органами місцевої влади та підрядниками, зокрема Коаліція уклала договори з ще одним транспортним оператором та підприємством переробки.

«Пілотний проєкт «ЕкоГромада» демонструє, що європейські підходи до управління відходами упаковки, й передусім принцип РВВ, можуть ефективно працювати в Україні, змінюючи екологічну культуру суспільства. На прикладі конкретних громад Київщини УКРПЕК реалізувала цілісну модель, яка невдовзі може стати основою для загальнодержавної системи управління відходами упаковки», – наголошує голова виконавчого комітету Української Пакувально-Екологічної Коаліції Володимир Слабий.

Facebook