Новини та заяви

УКРПЕК взяла участь у Форумі відходів упаковки і сталого розвитку в Брюсселі, що був присвячений імплементації нового Регламенту

Учасники цьогорічного Packaging Waste & Sustainability Forum обговорили перспективи впровадження PPWR в країнах ЄС. Нове європейське законодавство має ключове значення також і для майбутньої реформи в Україні.

Регламент паковання та відходів упаковки (PPWR), який Рада Європейського Союзу ухвалила наприкінці минулого року, став справжньою революцією для виробників упаковки та товарів в упаковці, а також для всіх інституцій, що залучені до регулювання цієї галузі на загальноєвропейському, національному або ж місцевому рівнях.

Нещодавно європейські виробники, урядовці, науковці, представники галузевих організацій та інші стейкхолдери зібралися в Брюсселі в рамках 32-го щорічного Форуму відходів упаковки і сталого розвитку (Packaging Waste & Sustainability Forum). Протягом трьох днів учасники обговорювали ключові підходи та кроки, які необхідно реалізувати для виконання амбітних вимог, що визначав для них Регламент.

Єдиним представником України на заході став голова виконавчого комітету УКРПЕК Володимир Слабий. Нагадаємо, що в рамках євроінтеграції Україна взяла зобов’язання гармонізувати власне законодавство у сфері управління відходами паковання з європейським. Після ухвалення Радою ЄС саме PPWR має стати для нас головним орієнтиром, зокрема в контексті майбутнього закону «Про упаковку та відходи упаковки», який невдовзі повинна розглянути Верховна Рада.

Незважаючи на те, що розширена відповідальність виробника (РВВ) й надалі залишатиметься ключовим принципом управління відходами паковання в ЄС, новий Регламент передбачає суттєві зміни, які зачеплять усі ланки цієї системи.

Як зазначила у своїй доповіді експерт Єврокомісії Мая Дегре дю Лу (Maja Desgrées du Loû), PPWR має такі основні цілі:

  • Зменшення обсягів утворення відходів упаковки.
  • Сприяння циркулярній економіці, зокрема шляхом використання вторинної сировини в пакованні.
  • Поліпшення функціонування внутрішнього ринку, серед іншого через уніфікацію регулятивного середовища.

Реалізація вимог нового Регламенту потребуватиме скоординованих дій Єврокомісії й держав-членів, які повинні узгодити правила й ухвалити цілий комплекс нормативних актів. Але, крім того, визначальною також є роль економічних операторів, тобто бізнесу (виробників, постачальників, імпортерів та дистриб’юторів), що мають адаптувати свою діяльність до нових умов. Втілення цієї масштабної програми в життя буде поетапним та розраховане на наступні роки й навіть десятиліття.

Серед ключових заходів, передбачених PPWR:

  • Комплексна гармонізація правил розширеної відповідальності виробника.
  • Повне узгодження вимог щодо сталого розвитку між країнами-членам (за винятком компостування).
  • Уся упаковка має бути придатною до переробки до 2030 року.
  • Встановлення мінімального вмісту вторинної сировини у пластиковій упаковці.
  • Заборона шкідливих речовин в упаковці до 2030 року (важкі метали, PFAS та ін.)
  • Цільові показники запобігання утворенню відходів паковання: 5% (2030), 10% (2035), 15% (2040), відносно рівня утворення відходів у 2018 році.
  • Цільові показники щодо повторного використання для транспортної упаковки, e-commerce та роздрібної упаковки для напоїв.
  • Заборона певних видів одноразової упаковки.
  • Встановлення депозитних систем для банок і пластикових пляшок (зобов’язання для держав-членів).
  • Уніфіковане маркування для сортування відходів паковання.
  • Встановлення коефіцієнту порожнього простору — максимум 50% для групової, транспортної та e-commerce упаковки.
  • Заклади з їжею навинос мають забезпечити клієнтів можливістю приносити власну тару (до 2027 року), впровадити повторне використання до 2028 року, і прагнути, щоб 10% продукції були в багаторазовій упаковці до 2030 року.

«Новий Регламент — це справді революція. І я кажу без перебільшень. А революція — це коли потрібно не просто вдосконалювати наявне, а в певному сенсі забути все, що було, і починати з нового фундаменту. У Європі вже чимало зроблено для впровадження ефективної системи РВВ. Але навіть для них реформа є серйозним викликом. Для України, звісно, йдеться про перспективу. Ми ще навіть не пройшли перший етап — створення системи збирання й сортування відходів. Але вже зараз маємо працювати так, щоб наші перші кроки відповідали актуальними європейськими вимогами. Старі підходи тепер не релевантні: Регламент скасовує попередню Директиву про паковання та відходи упаковки, яка діяла з 1994 року. Саме тому я поїхав до Брюсселя — щоби зрозуміти, куди рухається Європа, які вимоги будуть завтра, і як нам будувати свою систему вже сьогодні, з урахуванням цих орієнтирів», – розповідає голова виконавчого комітету УКРПЕК Володимир Слабий.

Коаліція продовжує системно аналізувати та інформувати вітчизняну аудиторію про нові європейські норми та їхнє значення для України. Вже 16 квітня на семінарі в рамках Міжнародного форуму харчової промисловості та упаковки (IFFIP) в Києві Володимир Слабий виступить із публічною доповіддю «Регламент ЄС 2025/40 про паковання та відходи упаковки – амбітні завдання для учасників пакувального ринку».

Facebook