Змінюємо тренд в управлінні відходами
упаковки на європейський

РВВ в дії

Ідея

Щоб здобути цінний досвід, перевірити кращі європейські практики, з’ясувати необхідний рівень фінансових затрат, проаналізувати ефективність комунікації з населенням та способи взаємодії з місцевою владою, УКРПЕК реалізувала цілісну модель РВВ на прикладі конкретних населених пунктів та громад. Нові прогресивні способи управління відходами упаковки на базі європейської моделі розширеної відповідальності виробника реалізовуються  паралельно з відновленням інфраструктури, яка постраждала внаслідок воєнних дій. Організацію і фінансування проєкту повністю взяли на себе виробники упаковки – компанії-члени УКРПЕК: ПРАТ «АБІНБЕВ ЕФЕС УКРАЇНА», ТОВ «Данон Дніпро», ПРАТ “Eлопак-Фастів”, Карлсберг Україна, ТОВ «КЕНПАК УКРАЇНА», ІП “Кока-Колa Беверіджиз Україна Лтд.”, ТОВ “Нестле Україна”, ТОВ “Сандора” (PepsiCo Україна), ТОВ «Тетра Пак», ТОВ «Проктер Енд Гембл Україна».

Механізм

УКРПЕК уклала договори про організацію роздільного збирання відходів з місцевою владою, комунальними підприємствами, операторами збору та заготівлі відходів упаковки. В пілотних громадах були встановлені зеленого та жовтого кольорів для відходів упаковки для скла та інших відходів упаковки. Після заповнення контейнеру відходи упаковки за допомогою спеціального транспорту спрямовуються на сортувальну станцію оператора збору та заготівлі. З сортувальної станції відходи транспортують на вітчизняні підприємства, де з них виробляють нові товари.

Результати

Завдяки комунікаційній кампанії до проєкту роздільного збирання вдалося залучити абсолютну більшість (до 90%) жителів громад. Згідно з дослідженням, в систему переробки потрапляє близько 40% відходів упаковки. Щороку цей показник демонструє стабільну тенденцію до зростання. УКРПЕК побудувала ефективну взаємодію з усіма учасниками системи РВВ. Місцева влада визнала користь проєкту, зокрема завдяки можливості скоротити витратити на вивіз побутових відходів. Вдалося суттєво зменшити обсяги вивезення відходів на полігони. Підприємства вторинної переробки підтримують високий рівень попиту на сировину. Успішний приклад реалізації системи РВВ в 5 громадах підтверджує її потенціал і спроможність в соціально-економічних реаліях України.

Передумови успіху РВВ в Україні

Рамковий закон про відходи – прийнятий.

Спеціалізований закон про відходи упаковки – на розгляді у Парламенті.

Неприбутковий статус організацій РВВ.

Рамковий закон про відходи на принципах – прийнятий.

Починати з невисоких цільових показників і дати час для становлення системи РВВ.

Спеціалізований закон про відходи упаковки – на розгляді у Парламенті.

Заборона на монополію комунальних підприємств.

Неприбутковий статус організацій РВВ.

Членство у організаціях РВВ тільки для виробників товарів в упаковці.

Відсутність податку на упаковку як альтернативи РВВ.

Невелика кількість, а то і одна організація РВВ в країні у сфері упаковки.